Príprava 2

 

 

Príprava na vyučovaciu jednotku (hodinu)

                                                                                                                                

Vyučujúci:

Ing. Adriana Bindzárová

Dátum:

6.10.2016

Trieda:

III.L

Predmet:

Počítačová grafika

Tematický celok:

Grafické editory

Téma:

Opakovanie, preskúšanie

Cieľ/ ciele vyučovacej hodiny:

  • Vysvetliť základné pojmy a definície v POG
  • Rozlíšiť jednotlivé druhy počítačovej grafiky 
  • Zistiť úroveň získaných vedomostí žiakov

Typ vyučovacej hodiny:

Kombinovaná vyučovacia jednotka

Vyučovacie metódy:

  • Výkladová ilustratívna - opakovanie
  • Frontálna práca žiakov - odpovede
  • Individuálna práca žiakov – písomné preskúšanie (test)

Medzipredmetové vzťahy:

Aplikovaná informatika, Grafické systémy

Učebné zdroje:

Učebné elektronické texty umiestnené na školskom serveri a na https://pocitacova-grafika.webnode.sk/

Internet

 

 

 

 

 

 

 

Štruktúra vyučovacej hodiny

ORGANIZAČNÁ ČASŤ - začiatok

Trvanie:5 min.

Prezencia, zápis do triednej knihy, oboznámenie žiakov s cieľmi hodiny.

Motivácia

Trvanie:15 min.

Učiteľ znova objasní (zopakuje) základné definície prebrané v rámci učiva( počítačová grafika, druhy počítačovej grafiky...). Zameria sa hlavne na rozčlenenie základných druhov počítačovej grafiky a na ich využitie v praxi.

Úlohy pre žiakov:

1) Vysvetlite pojem  počítačová grafika.

2) Rozlíšte jednotlivé druhy počítačovej grafiky.

 

Kontrola a hodnotenie žiakov (metódy a prostriedky hodnotenia):

1) Slovné hodnotenie odpovedí žiakov.

2) Vizuálna kontrola práce žiakov.

 

Fixácia

Trvanie: 30 min.

Učiteľ individuálne a frontálne preveruje vedomosti žiakov,  zadáva príklady na precvičovanie učiva grafických editorov.

Úlohy pre žiakov:

1) Vysvetlite princíp delenia grafických zariadení a editorov v počítačovej grafike.

2) Schematicky načrtnite mapu pojmov v POG pre program Solid Edge.

3) Popíšte formáty využívané v počítačovej grafike.

4) Uveďte rozdiely medzi vektorovou a rastrovou grafikou.

5) Vymenujte príklady praktického využitia grafických editorov v praxi.

 

 

 

 

Kontrola a hodnotenie žiakov (metódy a prostriedky hodnotenia):

1) Slovné hodnotenie odpovedí žiakov.

 

Diagnostika - opakovanie

Trvanie: 35 min.

Učiteľ zadá žiakom test, ktorý si každý študent nájde sprístupnený na školskom serveri, alebo na emailovej adrese. Žiaci test vypracujú priamo v počítači a zašlú ho obratom učiteľovi (v prípade nefunkčnosti on-line spojenia, učiteľ má pripravené vytlačené testy a žiaci vypĺňajú test ručne na papier).

Úlohy pre žiakov – interaktívny test

Učiteľ vyhodnotí test priamo na hodine na základe hodnotiacej tabuľky a udelí žiakom príslušnú známku podľa klasifikačného poriadku.

Kontrola a hodnotenie žiakov (metódy a prostriedky hodnotenia):

1) Hodnotenie písomných odpovedí žiakov podľa klasifikačného poriadku ( podľa hodnotiacej tabuľky).

ORGANIZAČNÁ ČASŤ - ukončenie

Trvanie:5 min.

Záverečné slovné zhodnotenie vyučovacej jednotky, ukončenie vyučovacej jednotky.

 

 

 

 

Príloha:

Test  - v súbore MS Word

Hodnotiaca tabuľka ( príloha každého testu) 

Mapa pojmov v POG (súbor MS Word)